ARA
0216 347 67 65

Endülüs Turları

 Endülüs endülüs dedikleri

  Zil, şal ve gül.. Bu üç kelime Minur Nurettin Selçuk'un Endülüs'de Raks bestesinin çok ötesinde anlam ifade ediyor. Müzik tarihi hafızamıza kazınmış üç kelime  aslında bugünkü Endülüs'ün  sosyal yaşamanının kodlarını oluşturmaktadır. Bu açıdan değerlidir.

800 yıllık bir arap - berberi coğrafyası bugün Endülüslülerin elinde yeniden canlandırılmakta, kasırları, camileri, sarayları ve katedralleri ile hala varım demektedir. Endülüs'ün  yaşayan başlıca şehirleri Malaga, Sevilla, Cordoba ve Granada ile Toledo endülüs turların da ziyaret edilen bölgeler. Her biri bir başka hazineyi barındıran şehirlerin içerisinde Granada nın yada eksi ismi ile Gırnata'nın El Hamra sarayı başlıca yapıt olarak karşımıza çıkıyor. Her bir köşesi nakış nakış işlenmiş aslanlı çeşmesi ile taçlandırılmış El Hamra endülüs turlarının da olmazsa olmazı.

Granada'nın El Hamrası varsa Cordobanın da,  Endülüs mimarisinin baş yapıtı Cordoba camisi var. Bugün, ortasına dikilmiş katedrali ile biraz hüzünlü dursada içine girdiğinizde bambaşka bir hava solumaya başlıyorsunuz. Her ne kadar içeride kalırsanız kalın çıkarken içinizde buruk bir özlem ile ayrılıyorsunuz mekandan.

Endülüs ün başkenti konumundaki Sevilla ise Katedrali ve Alcazar sarayı ile başka bir hazine. Eski ismi ile Ulu Cami 13.yy itibari ile Sevilla katedrali olan mekan dış görünüşü ile de oldukça heybetli. Alcazar sarayı ise Endülüs turların da mutlaka ziyaret etmenizi önerdiğimiz mimari baş yapıtlardan biri.

Endülüs turlarının diğer önemli iki şehri Toledo ve Malaga ise rota olarak başlangıç ve bitişi simgelese de saatlerde sokaklarında dolaşmaktan sıkılmayacağınız şehirler. 

Endülüs'ü keşfetmek için en uygun zaman ise Eylül - Haziran ayları arası. 

 


Bizi Takip Edin


Adres : Osmanağa Mah. Söğütlüçeşme Cad. Çamlıoğlu Apt. No: 79 D: 19 Kadıköy / İstanbul
Telefon : +90 (216) 347 67 65 pbx
Faks : +90 (216) 347 67 65
E-Mail : info@tumtatilturlari.com
Copyright © 2017 Tüm hakları saklıdır. Bu site Gezigen turizm kuruluşudur