ARA
0216 347 67 65

Küba Turları

 Küba tatil turları

 Coğrafi olarak Karayiplerde bulunan Küba son yıllarda oldukça popüler bir Ülke. Yönetim biçiminin sosyalizm olması ve Fidel Castro’nun başkanlığı ülkeye ilginin artmasına sebep olmuştur. Bunun ile birlikte bozulmamış doğası, plajları, renkli gece hayatı ve tabi ki purosu da Küba’nın bu derece popüler olmasında ki en büyük etmenlerdir.

Ülkede ilk yerleşim çok eskilere dayanmakla birlikte tarihsel olarak ilk adaya gelenlerin Güney Amerika’dan buraya ulaşan Guanahatabey ve Kiboni yerlileri olduğu bilinmektedir. Kristof Kolomb’un bölgede kolonolişmeyi 1492 yılı itibarı ile başlatmasının ardından adada ilk sömürgeci yerleşim 1511 tarihinde olmuş, o tarihten 20 yüzyıl başlarına kadar da adada sömürge dönemi yaşanmıştır. 1901 tarihinden itibaren özgürlük mücadelesi veren Küba nihayet 1959 yılında bağımsızlığına kavuşmuştur.

 Küba turlarına ülkemizden bu derece ilgi olması aslında bize özgü bir durum değil. Unesco’nun Dünya genelinde yapmış olduğu araştırmaya göre Küba, Dünya’da en fazla görülmek istenen ülke. Kendisine ait kapalı bir Dünya’nın iç gizemini merak eden milyonlarca kişi bu ülkeye ziyaret etmeyi tercih ediyor. 11 milyon nüfusa sahip ülkenin bizim için gurur veren bir başka özelliği ise Türklerin burada çok sevilmesi. Özellikle Castro’nun Atatürk’ün devrimci kişiliğine hayranlık duyması Havana’da bulunan Atatürk büstünün asıl sebebi sayılabilir. Özgürlük, eşitlik ve kardeşlik temalı bayrağa sahip Ülkeyi gezerken bunların hepsini hissedebiliyorsunuz. Halkı oldukça sıcakkanlı ve yardımsever.

Başkent Havana 2,5 milyon nüfusa sahip ve hem Küba’nın hem de Karayiplerin en büyük şehri. 3 ana bölgeden kurulmuş olan şehir Eski Havana yani yerel adıyla Havana Vieja,  Centro Havana ve yeni şehir bölgesi Vedado olarak ayrılıyor. Küba turlarının Havana bölümünde en fazla ziyaret edilen bölümleri Cento ve eski şehir Havana Vieja.

Küba da kullanılan iki ayrı para birimi var. Yerel halkın kullandığı para birimi peso. Bu parayı turistler kullanamıyor. Turistler için Cuc adında 1 Euro’ya eşdeğer bir para birimi kullanılıyor. Örneğin bineceğiz taksiler de en yakın mesafe 5 cuc en uzak mesafe ise 10 cuc.

Ülkenin bembeyaz kumsallara sahip, turkuaz renkli denizi ile en ünlü bölgesi ise Varadero. Turistler için yumuş çiftliklerinin bulunduğu şehir tam bir cennet. Küba’nın beş yıldızlı her şey dahil otellerin bulunduğu bölgenin gece hayatı ise çok renkli. Karayiplerin muhteşem su altı zenginliğine dalış yada şnorkeling yaparak şahit olabileceğiz şehir Küba turları nın olmazsa olmazı.

Küba purosu

 Küba’nın Dünyaca ünlü purosunu anlatmadan olmaz. Küba purosunun nasıl yapıldığı ise hep ilgi çekmiştir. Küba ‘da puro ilkokul benzeri tahta sıraları olan atölyeler de yapılır. Küba’nın kendine has ikliminde yetişen puro tütünlerinden en az 4 farklı türde yaprak kullanılarak yapılan puronun kadınların bacaklarında sarıldığı efsanesine sadece bir efsane olarak uydurulmuş. İyi bir puro için yaprak kalitesi ne kadar önemliyse sarılma esnasında gösterilen ince işçilikte o derece önemlidir. Dolayısıyla bunu bacaklarında yapabilecek beceriye sahip puro işçisi bu güne kadar maalesef yetişmemiş.

Küba tatili için en uygun zaman

Küba turları için en uygun mevsim Eylül –Mayıs ayları arasıdır. Yıllık ortalama sıcaklığın 25-31 derece arasında olduğu Küba’ya özellikle 1 Mayıs işçi bayramında gitmenizi tavsiye ederiz. Ya da Ocak ayı Küba için oldukça hareketli. Bu ay Küba’da bir çok festivale denk gelebilirsiniz. 6 Ocak’tan başlayıp 2 Şubat’a kadar devam eden Cuballet de İnvierno Bale Festivali gerçekten görülmeye değer.

 


Bizi Takip Edin


Adres : Osmanağa Mah. Söğütlüçeşme Cad. Çamlıoğlu Apt. No: 79 D: 19 Kadıköy / İstanbul
Telefon : +90 (216) 347 67 65 pbx
Faks : +90 (216) 347 67 65
E-Mail : info@tumtatilturlari.com
Copyright © 2017 Tüm hakları saklıdır. Bu site Gezigen turizm kuruluşudur