ARA
0216 347 67 65

Prag Turları

 Prag tatil turları

 Orta Avrupa’nın en güzel şehri Prag. Yeni adıyla Çekya’nın başkenti Prag 1,5 milyon nüfusu ile Orta Bohemya bölgesinde Vltava nehri kıyısında yer almaktadır. Nehir şehri tam anlamıyla ikiye böler. Her iki kıyıyı birbirine bağlayan toplam 5 köprü vardır. Bunların en güzeli ve en ünlüsü ise kireç taşından heykellerin süslemiş olduğu Charles Köprüsüdür.

Her mevsim farklı güzellikleri içinde barındıran şehir özellikle hava sıcaklığının yüksek olması sebebi ile Nisan – Eylül ayları arasında ziyaret için tercih edilmektedir. Bunun ile birlikte kışın karlar altındaki şehrin görüntüsüne de doyum olmaz. Her bir bölgesi tarih kokan şehirde gece hayatı da oldukça ünlüdür.

Şehrin göbeğinde eski şehir bölgesi ( Old Town) yer alır. Tarih boyunca bir çok önemli olaya şahitlik etmiş bölge turistlerin en fazla ziyaret ettiği yerlerin başında gelir. Burada bulunan Astronomik Saat kulesi ise saat başı kukla gösterisi ile yüzlerce kişi tarafından izlenmektedir. 1992 den beri Unesco Tarih Mirası listesinde buluna bölgede Jan Hus anıtı, Tin kilisesi, Eski Belediye Sarayı ve Aziz Nikolas Kilisesi yer almaktadır.

Charles köprüsü ise eski şehir bölgesini Prag kalesi ile birbirine bağlamaktadır. Karl köprüsü de olarak bilen köprü 1357 yılında sel baskını sonucu yıkılan Judith Köprüsünün yerine yapılmış ve Azizlerin, tarihi şahsiyetlerin heykelleri ile süslenmiştir. Özellikle yaz ayları köprüden geçen kişi sayısında muazzam bir artış olmaktadır. Körünün hemen üzerinde bulunan sanatçılar da portrenizi çizdirebilir veya yaptıkları müzik eşliğinde Prag’ın muhteşem manzarasını seyre dalabilirsiniz.

Prag turlarında mutlaka ziyaret edeceğiniz diğer bir anıtsal yapı ise Aziz Vitus Katedrali’dir. Yapımına 1344 yılında başlanmış olup ancak 1929 yılında bitirilmiştir. Yapımı 600 yıl süren bu muhteşem gotik katedrali birçok kral ve azizin mezarına da ev sahipliği yapmaktadır. Mimari özellikleri, gargolyeleri inanılmaz güzelliktedir. Prag turları’nın başlangıç noktası burasıdır. Uzun soluklu Prag turu için 2 saat den fazla zamana ihtiyacınız olacaktır.

Prag küçük bir şehir olmasına karşı ayrıntıları, gezip görülmesi gereken yerleri, müzeleri ve anıtları ile oldukça zevkli vakit geçirebileceğiniz yegane Avrupa şehirlerinden biridir. Ayrıca Prag’a yakın birçok yeri günübirlik olarak ziyaret edebilirsiniz. Özellikle Prag’a 2 saat mesafe de bulunan kaplıca şehri Karlovy Vary mutlaka ziyaret etmenizi önerdiğimiz yerlerin başında gelir. Karlovy Vary de Çek mutfağına özgü restoranlar da yerel yemeklerin tadına bakabilir, şifalı sularını banyolarında değerlendirebilirsiniz.

Prag şehrine yakın başka bir yer ise Dresden şehridir. Eski Doğu Almanya bugün ise Almanya sınırları içerisinde kalan şehir tarihi binaları ve meydanlarında bulunan heykelleri ile sizleri büyüleyecek. Yol üzerinde ise Nazi toplama kampı Terezin’i ziyaret etmenizi öneririz.

Prag çevresi ile olduğu kadar şehrin içerisinde de birçok alternatif sunan bir şehir. Ortaçağ atmosferi ile eğlence kültürünü de beraber yaşatan Ortaçağ restoranları mükemmel bir akşam yemeği ve eğlencesi için fırsat olacaktır. Avrupa2nın sayılı şehirlerinde görebileceğiniz bu tip restoranların en iyileri bu şehirdedir.

Prag gece hayatı, eğlencesi ile de Orta Avrupa’nın en popüler şehridir. Gece sabaha kadar açık disko ve barlar özellikle hafta ortası Çarşamba ve hafta sonu ise Cuma- Cumartesi günleri oldukça dolu olmaktadır.

Dolayısıyla Prag turları hem ülkemize 2 saatlik bir uçuş mesafesi kadar yakın olması hem de diğer Avrupa şehirleri ne göre çok daha düşük bütçe ile tatil yapabilmek gibi bir avantajı sağladığından dolayı oldukça fazla tercih edilmektedir.

 


Bizi Takip Edin


Adres : Osmanağa Mah. Söğütlüçeşme Cad. Çamlıoğlu Apt. No: 79 D: 19 Kadıköy / İstanbul
Telefon : +90 (216) 347 67 65 pbx
Faks : +90 (216) 347 67 65
E-Mail : info@tumtatilturlari.com
Copyright © 2017 Tüm hakları saklıdır. Bu site Gezigen turizm kuruluşudur